Bez dachu ani rusz

Bez dachu ani rusz

Są dwa materiały, bez których nie byłoby współczesnego budownictwa. To stal i beton. Czasy wznoszenia budowli z cegły na masową skalę odeszły już w niepamięć, a w tej chwili materiał ten stosowany jest przy konstruowaniu niewielkich domów dla pojedynczych rodzin oraz innych, maksymalnie dwu lub trzypiętrowych budynków użyteczności publicznej.

Współczesny rynek dachów i nieruchomości

Zdominowały natomiast konstrukcje dachowe, które w połączeniu z betonem mogą dawać oszałamiające efekty. To właśnie wynalezienie hartowanej stali, czyli właściwie obrobionej mieszanki węgla i żelaza umożliwiło wznoszenie drapaczy chmur i wielkich budynków z efektownymi dachami, co wcześniej nie było możliwe. Konstrukcje stalowe dachów stosowane są również w wielu innych przedsięwzięciach budowlanych.

Bez ich funkcjonalności nie powstałyby wszystkie stadiony na Euro 2012, w tym we Wrocławiu, których budowa opierała się przede wszystkim na stali. Podobnie jest ze słupami elektrycznymi, czy trakcją kolejową – również wszystko jest stal. Okazuje się więc, że:

Konstrukcje dekarskie są w powszechnym użyciu

Ciężko byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej cywilizacji bez nich. Kto wie, może to dachy nowoczesne umożliwiły szybką urbanizację, bo rozwój przemysłu z całą pewnością. Przemysł bowiem absorbuje stal w wielkich ilościach.

Na dowód tego twierdzenia wystarczy przejechać się do którejkolwiek większej fabryki, aby zobaczyć, jak szeroko używane są tam konstrukcje stalowe. Nie inaczej jest w dużych blokach mieszkalnych, gdzie dachy są powszechnym rozwiązaniem. Gdyby nie żelazobeton, nigdy by one nie powstały.

1 Komentarz do “Bez dachu ani rusz”

  1. DEKARZ Z WROCłAWIA pisze:

    Wiele osób posiadających swoją nieruchomość we Wrocławiu, bez względu na to czy jest ona komercyjna czy przeznaczona pod zamieszkanie, musiała w ostatnich latach zdecydować się na remont dachu.

    Oczywiście jest to nie tylko przedsięwzięcie ale w gruncie rzeczy bardziej rozległa inwestycja, niemal za każdym razem oczekująca od nas indywidualnego planu działania, czyli zastosowania optymalnych rozwiązań.

    Na remont dachu decydujemy się najczęściej z dwóch powodów, mianowicie gdy zachodzi już taka potrzeba lub gdy zamierzamy z pewnych powodów zdecydować się na nowe poszycie czy też konstrukcję.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *